Site Rengi

Prematüre Bebek Anneleri

Hakkımda

Ben 32 haftalık ağır preeklampsi ve hellp sendromu sebebiyle doğum yapmış bir anneyim. 1340 gr. ağırlığında minik bir mucize ile hayata tutundum. Yaşam savaşım doğumdan sonraki 4. gün doktorumun kurtuldun demesiyle son buldu. Ama asıl savaşımı oğlumun 71 günlük yoğun bakım sürecinde ve evdeki yoğun tedavisinde verdim.

Yaşayanların çok iyi anlayabileceği gibi gerçekten insanın aklını yitireceğini düşündüğü bir süreç bu durum. Yaşanılan ani durumun şoku, sağlıksız bir bebek dünyaya getirmiş olmanın verdiği korku ve endişeler ile baş edebilmek oldukça zor oldu benim için.

Ancak bu durumla baş edebilmenin en önemli noktasının kabullenmek olduğunu çok hızlı bir şekilde kavradım. Kabullenmenin ardından herşey çok daha kolay olmaya başladı. Bu süreçteki en büyük ilacın aslında oğlum olduğunu anladığımda hızla ona ve hayata tutundum.

Tabiki çok okudum ve çok araştırdım. Olumsuz tüm yorumlara ve bilgilere karşı kendimi korumaya aldım. Başıma gelmeyeceğini düşündüğüm her sağlık probleminin benden uzaklaşacağı düşüncesiyle her gün hastaneye gittim. Ne kadar olumlu düşünürsem o kadar bebeğimin direncini arttırdığını farkettim. O minicik bedeniyle savaşırken benim umutsuz olmam mümkün değildi.

Sonuç mu; 2 yaşında yaşıtlarını yakalamış, 1,5 yaşında konuşmaya başlamış, 17 aylık yürümüş, doğuştan gelen hiçbir sağlık problemi olmayan 5 yaşında okullu bir evlada sahibim.

Bu sürecin uzun ve meşakkatli bir yol olduğunu çok iyi biliyorum. Tökezlenilecek okadar çok nokta var ki; yıllar geçtikçe bu durumu çok daha iyi anlar oldum.

Şimdi ise bu web sitesiyle bu süreci yaşayanlara destek olarak, prematüre bebeklerin sağlıklarına bir nebze olsun katkıda bulunmaya çalışıyorum. Unutmayalım siz ne kadar sağlıklı ve bilinçli iseniz bebeğiniz de okadar sağlıklı ve gelişime açık olacaktır.