Site Rengi

Prematüre Bebek Anneleri

Prematüre bebeklere uygulanan testler

Prematüre bebekler yenidoğan yoğun bakım ünitesinde gözlem altına alındıktan sonra bazı değerleri takip edilir ve çeşitli tanı testleri yapılabilir. Bazı test ve takipler rutin olarak tüm prematüre bebeklere uygulanırken, diğerleri sadece sağlık personelinin belirli bir komplikasyondan şüphelenmesi durumunda yapılır. Prematüre bebeklerde yapılabilecek olası takip ve testler şunları içerebilir:

  • Solunum ve kalp hızı monitorizasyonu. Prematüre bebeklerin solunum ve kalp hızları sürekli olarak izlenir. Sıklıkla kan basıncı ölçümleri de yapılır.
  • Alınan ve çıkarılan sıvı takibi. Yoğun bakım sağlık ekibi, bebeğin besleme ve damar yoluyla verilenler dahil ne kadar sıvı aldığını ve ıslak veya kirli bezlerden ne kadar sıvı kaybettiğini dikkatlice izler.
  • Kan testleri. Bebeğin kanındaki kalsiyum, glukoz, bilirubin düzeyleri gibi çok sayıda kritik maddeyi izlemek için kan testleri yapılır. Kırmızı kan hücresi sayısını ölçmek, enfeksiyon için değerlendirme yapmak için de kan örneği analizi gerekebilir.
  • Ekokardiyografi. Ekokardiyografi, bebeğin kalp fonksiyonuyla ilgili problemleri kontrol etmek için yapılan bir kalp ultrasonudur. Ekokardiyografide ekran monitöründe kalbe ait hareketli görüntüler elde etmek için ses dalgaları kullanılır.
  • Ultrason taraması. Beyinde kanama veya sıvı birikmesi olup olmadığını kontrol etmek veya karaciğer veya böbreklerdeki olası problemleri incelemek için ultrason taramaları yapılabilir.
  • Göz muayenesi. Bir göz doktoru, retinadaki problemleri kontrol etmek için göz muayenesi yapar.

Bebekte herhangi bir komplikasyon gelişirse, başka özel testlerin yapılması gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ