Site Rengi

Prematüre Bebek Anneleri

Prematüre doğumun sebepleri nelerdir?

Bilinen risk faktörleri, erken doğum vakalarının ancak sadece yarısını açıklar. Bunlar idrar yolu enfeksiyonları, solunum rahatsızlıkları ve vajinal enfeksiyonlar gibi enfeksiyonları içerir. İşte bu yüzden kültür kullanarak test yapma önemli olabilir. Doğum öncesi veya sırasında tedavi, enfeksiyonun bebeğe bulaşmasını önleyebilir. Diş eti çekilmesi ve tespit edilmemiş virüs hastalıkları da artan prematüre doğum oranları ile ilişkilidir.

Çoğul doğumlar

İkizler, üçüzler ve daha fazlası, nadiren hamileliğin sonuna kadar bekler. İkizlerin yüzde 25 ila 50 erken doğma ihtimali vardır ve bu oranlar, uterusta taşınan bebek sayısı ile birlikte artar.

Doğumsal bozukluklar

Ultrason, erken doğuma neden olabilecek gelişimsel bozukluğu olan bebekleri belirlemeye yardımcı olabilir. Doğum tarihinden önce fetüsün müdahaleye ihtiyacı varsa prematüre bir doğum planlanabilir.

Annenin durumu

Rahim veya rahim boynu anormallikleri, böbrek rahatsızlığı, preeklampsi/eklampsi (yüksek kan basıncı ile kendini gösteren gebelikle ilgili bir hastalık) veya diyabet gibi kronik hastalıkları veya bozuk çalışan, kanayan veya zarar görmüş plasentası olan annelerde genellikle bebeğin erken doğması gerekir. Annenin ve/veya bebeğin sağlığı için doğumun sezaryenle veya suni doğum sancısıyla yapılması gerekebilir.

Daha yüksek prematüre oranları ile ilişkilendirilen diğer faktörler

Bunlar arasında aşağıdakiler yer alır:

daha önce erken doğum yapan kadınlar
bir önceki doğumdan sonra altı hafta veya daha kısa süre içinde gebe kalan kadınlar;
gebe kalındığında zayıf olan veya gebelik sırasında 9 kg’den az kilo alan kadınlar;
çok genç anneler ve 40 yaşın üstündeki kadınlar;
gebeliğin ilerleyen dönemlerine kadar ayakta çalışan veya ağır işler yapan ya da çok fazla fiziksel ya da duygusal strese maruz kalan kadınlar;
Erken doğumla ilgili yanlış kanılar

Çoğu prematüre bebeğin anne ve babası, erken doğuma neden olacak neyi yanlış yaptıklarını düşünür ve kendilerini suçlu hisseder. Vakaların büyük bir kısmında erken doğumu önlemek için yapılabilecek hiçbir şey olmaz. Ama yanlış kanılar devam eder ve aşağıdakileri içerir:

üçüncü üç ayda cinsel ilişki
endişelenme
kötü düşünceler
eşinizle tartışmalar
havayoluyla yolculuk
bozuk gıdalar
yüzme
Doğum

Annenin veya bebeğin sağlık durumu yüzünden veya doğum sancısı stresinden kaçınmak için prematüre bebeklerin yaklaşık yüzde 20’si isteğe bağlı olarak doğurtulur (planlı doğum), bazı doğumlar suni sancıyla gerçekleşir. Yüzde 30’luk bir kısımda zarlar delindikten sonra erken doğum gerçekleşirken tüm erken doğumların yaklaşık yarısı, erken doğum sancısının başlamasından sonra gerçekleşir.

Bebek, fetal distres adı verilen bir sıkıntı içerisindeyse doğum başlatılır veya sezaryenle doğum önerilir.

Anne yüksek riskli bir durumdaysa ve/veya çok erken bir doğum olacağı beklenmekteyse doğum için bir yüksek risk merkezine transfer edilebilir. Bu durum, çok uzman bakıma ihtiyacı olan anne ve bebeğin ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak tanıyacaktır.

Prematüreliğin engellenmesi

Tüm erken doğumları önlemek mümkün değildir, ama iyi bir doğum öncesi bakım ve gebelikler arası iyi bir tıbbi tedavi, bu sayıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüksek riskli durumu olan veya herhangi bir kronik ya da akut sağlık sorunu olan kadınlar, erkenden ve sık sık doktorlarına görünmelidir. İyi beslenme, uygun kilo alımı ve sigara ya da uyuşturucu kullanmamanın yanı sıra çok belli olmayan enfeksiyonların daha iyi teşhisi de erken doğum oranlarını azaltacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ