Site Rengi

Prematüre Bebek Anneleri

Prematüre Ne Demek, Tanımı

Prematüre Ne Demek, Tanımı

Türk Dil Kurumu tarafından prematüre kelimesinin tanımı erken doğan, günsüz doğan olarak tanımlanmıştır. Bu tanım doğrultusunda hamileliğin 37. haftasını tamamlanmadan doğan bebeklere prematüre denmektedir.

37. haftayı tamamlamadan doğum yapan her annenin aklına gelen ilk soru “Neden?” sorusudur. Bu durumun tam olarak belirlenmiş net sebepleri olduğu gibi keşfedilmemiş birçok sebebi de vardır. Bu doğrultuda çalışmalar sürdürülmekte ve sebepler ortadan kaldırılamasa bile etkilerini azaltma yönünde tıbbi önlemler alınmaktadır.

Prematürite gebelik haftasına göre üçe ayrılır:

·    Aşırı prematürite (28 haftadan önce doğanlar; genellikle 1 kilodan az)
·    Erken prematürite (28-32 hafta arasında doğanlar; genellikle 1-1,5 kilo)
·    Geç prematürite (32-37 hafta arası doğanlar; genellikle 1,5-2,5 kilo) 

Sebep ne olursa olsun yaşanan durum hem anne hem de baba açısından travmatik bir durumdur. Sınırda prematüre doğanlar için bu süreç hızlı ve sorunsuz atlatılabilse bile orta ve ileri derece prematüre doğanlar sancılı ve belirsizliklerle dolu bir sürecin içerisine girmektedirler.

Her bebeğin doğum koşulları farklı olduğu gibi her bebeğin bu süreçte karşılaşacağı sorunlar da birbirinden çok farklıdır. Bebeğin doğum ağırlığı bu noktada en önemli kıstas olsa bile ağırlığı iyi bir seviyede doğan bebek, daha düşük ağırlığa sahip bir bebeğe kıyasla daha fazla sağlık problemi ile karşılaşabilir.

Prematüreler istenilen sağlık seviyesine ve kiloya ulaşana kadarki süreçte hastanelerin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilirler. Anne doğum sonrası hemen taburcu edilirken bebeğin tedavisine hastanede devam edilir.

Bebeğinizin düzeltilmiş doğum tarihini görmek için Buraya tıklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ